Obiekt

Tytuł: Godność człowieka i dobro wspólne w papieskim nauczaniu społecznym (1878-2005). Rozdz. 4, Godność człowieka i dobro wspólne w nauczaniu papieskim w latach 1958-1978

PLMET:

kliknij tutaj, żeby przejść

Autor:

Sadowski, Mirosław (1964- )

Opis:

Streszcz. w jęz. ang. ; Praca habilitacyjna. Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Katedra Doktryn Politycznych i Prawnych, 2011

Abstrakt:

Celem pracy było wykazanie, że ludzka godność i dobro wspólne stanowią rdzeń papieskiego nauczania społecznego od jego narodzin, zapoczątkowanych w 1878 r. przez Leona XIII, aż do schyłku pontyfikatu Jana Pawła II, zatem do 2005 roku. Autor dowodzi, że wymienione kategorie pomimo pewnej ewolucji pozostają w swych zasadniczych punktach niezmienne, oraz przekonuje dlaczego należy rozpatrywać je kumulatywnie. Książka została podzielona na pięć części. Dwa pierwsze rozdziały mają charakter teoretyczny i są swego rodzaju wprowadzeniem do papieskiego nauczania społecznego w kwestii ludzkiej godności i dobra wspólnego. Rozdziały od trzeciego do piątego poświęcone są analizie papieskiego nauczania społecznego w latach 1878-2005 i dotyczą nauczania następujących papieży: rozdział III - Leona XIII, Piusa XI i Piusa XII, rozdział IV - Jana XXIII i Pawła VI. Ostatni, V rozdział dotyczy analizy poglądów na ludzką godność i dobro wspólne w nauczaniu Jana Pawła II. Autor rozprawy przekonuje, że dla papieża Polaka chrześcijaństwo stanowi przyczynę i źródło ludzkiej godności i dobra wspólnego. Główna teza pracy głosi, że w oparciu o idee dignitas humana i bonum commune papieska nauka społeczna rozważa a także rozstrzyga całe spektrum fundamentalnych zagadnień dotyczących religii, moralności, filozofii, kultury, prawa, polityki, a nawet ekologii. W nauczaniu papieskim dostrzec można próbę wprowadzenia do dyskursu publicznego, w kontekście ludzkiej godności i dobra wspólnego, takich klasycznych idei i wartości jak: prawda, dobro, sprawiedliwość, sumienie, miłość, miłosierdzie czy cnota. Zdaniem Autora to właśnie dzięki papieskiemu nauczaniu społecznemu, w świecie pełnym dekonstrukcji klasycznych wartości i starań o unicestwienie tradycyjnej etyki, pozostała nam jedynie ludzka godność, jako fundament, a jednocześnie najważniejszy składnik dobra wspólnego, albo naszego człowieczeństwa.

Miejsce wydania:

Wrocław

Wydawca:

Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa ; Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa Administracji i Ekonomii

Współtwórca:

Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii ; Pazdan, Maksymilian (1936- ). Rec. ; Juros, Helmut (1933- ). Rec. ; Chojnicka, Krystyna (1951- ). Rec. ; Maciejewski, Marek (1950- ). Rec.

Data:

2010

Typ zasobu:

książka ; rozprawa habilitacyjna

Format:

application/pdf

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.pl:34594 ; ISBN 978-83-61370-24-6

Język:

eng ; pol

Powiązanie:

(E-Monografie) ; (Prace Naukowe Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Habilitacje ; nr 2)

Katalog BUWr:

kliknij tutaj, żeby przejść

Prawa:

© Copyright by Mirosław Sadowski, 2010

Prawa dostępu:

Regulamin korzystania z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Licencja:

kliknij tutaj, żeby przejść

Lokalizacja oryginału:

Biblioteka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2016-09-21

Data dodania obiektu:

2010-05-26

Liczba wyświetleń treści obiektu:

1 729

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie PDF

2060

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.pl/publication/28123

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji