Obiekt

Tytuł: Dyplomacja i Bezpieczeństwo, nr 1(4)/2016, "Między wojną i dyplomacją. Polityka zagraniczna Polski w świetle wyzwań na arenie międzynarodowej"

PLMET:

kliknij tutaj, żeby przejść

Abstrakt:

Tematyka numeru została skoncentrowana wokół zagadnień polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski po zmianie władzy, dokonanej po zwycięskich dla prawicy wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. Jego struktura wewnętrzna składa się z dwóch części. Pierwsza została zatytułowana „Studia i refleksje nad wojną i dyplomacją”, druga z kolei „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa RP w nowych uwarunkowaniach wewnętrznych i międzynarodowych”. Na pierwszą cześć publikacji składają się studia i artykuły poświęcone rożnym aspektom funkcjonowania dyplomacji, zarówno w warunkach pokoju, jak i konfliktów międzynarodowych oraz wojen. Poszczególne instrumenty i formy dyplomacji, widzianej zazwyczaj gdzieś pomiędzy jej tradycyjnym pojmowaniem, a więc wyspecjalizowaną dziedziną polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa, a próbą konsolidacji znaczeń nadanych mu po zakończeniu zimnej wojny, rozpatrywane są zarówno w kontekście historycznym, kulturowym, jak i organizacyjno-systemowym. Osobne miejsce w tym bloku tematycznym zajmuje zjawisko wojny hybrydowej, w ramach której dyplomacja stanowi zarówno jeden z mechanizmów przeciwdziałania eskalacji działań militarnych, jak i całościowego, zintegrowanego oddziaływania na przeciwnika. Druga część rocznika podejmuje problematykę polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski, kształtowanej w warunkach politycznej dominacji rządów prawicy pod przywództwem partii „Prawo i Sprawiedliwość”, osiągniętej w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. Zamieszczone w niej teksty odnoszą się zarówno do zagadnień ogólnych, analizujących w sposób całościowy cele i sposoby realizacji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa naszego państwa, jak i szczegółowych, uwzględniających politykę Polski wobec poszczególnych regionów (obszar postradziecki, Bliski Wschód, Azja Środkowa) i krajów (Chiny, Kazachstan). W kolejnych artykułach poddano również analizie założenia koncepcji „Trójmorza”, określono rolę dyplomacji kulturalnej w procesie realizacji polityki zagranicznej oraz zdefiniowano wyzywania stojące przed polską policją w zakresie współpracy z Interpolem w warunkach europejskiego kryzysu migracyjnego. Zamieszczone w roczniku artykuły analityczne i studia odzwierciedlają zainteresowania badawcze pracowników Zakładu Polityki Zagranicznej RP Instytutu Studiów Międzynarodowych oraz zawierają analizy i opinie zaproszonych Gości z kraju i z zagranicy.

Data wydania:

2016

Typ zasobu:

czasopisma

Format:

application/pdf

Identyfikator:

oai:bibliotekacyfrowa.pl:79649 ; ISSN 2300-4282

Język:

pol ; ukr

Licencja:

Regulamin korzystania z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego ; Regulamin korzystania z Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Treść licencji:

kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

© Copyright by Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Autor opisu:

J.K.

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2019-11-05

Data dodania obiektu:

2017-07-18

Liczba wyświetleń treści obiektu:

1 107

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://bibliotekacyfrowa.pl/publication/84094

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji